Žít z dávek je pro Čechy horší než krást a zabíjet, ukázal průzkum

Nevěra v je v partnerském soužití bohužel velmi častým jevem, přečtěte si například tento článek.

Žít z dávek je pro Čechy horší než krást a zabíjet, ukázal průzkumČeši mají za to, že žít z dávek a nepracovat je nepřijatelné! Spíše jsou ochotni pochopit zabití zloděje, nevěru, drogy i korupci. Dle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění totiž považují tři čtvrtiny Čechů život z podpory za nemorální, zatímco zabití zloděje odsuzuje o polovinu menší podíl dotázaných (41 procent).

Češi mají za to, že žít z dávek a nepracovat je nepřijatelné! Spíše jsou ochotni pochopit zabití zloděje, nevěru, drogy i korupci. Dle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění totiž považují tři čtvrtiny Čechů život z podpory za nemorální, zatímco zabití zloděje odsuzuje o polovinu menší podíl dotázaných (41 procent).

Za naprosto nepřijatelné nebo aspoň velmi nemorální považuje život ze státní podpory bez hledání práce 77 procent účastníků průzkumu. Morálně přijatelné je takové chování jen pro osm procent lidí. Přitom dvakrát většímu množství Čechů, tedy 16 procentům, by nevadilo okrást stát na daních nepřiznáním příjmů. Lhaní v daňovém přiznání je nepřijatelné jen pro 58 procent dotázaných.

Ještě menší cenu má pro Čechy lidský život, tedy aspoň pokud jde o domnělého zloděje. Téměř třetina účastníků průzkumu, celkem 31 procent, by schvalovala usmrcení pachatele při ochraně vlastního majetku.

Naproti tomu by mnozí Češi sami s okradením někoho jiného problém neměli, a to zvláště v situacích, kdy by nemuseli přímo vytáhnout někomu peněženku z kapsy. Nejvíce schvalované je z tohoto pohledu nelegální stahování hudby či filmů z internetu, které považuje za morálně přijatelné 38 procent lidí a za nepřijatelné jen 33 procent. Řadě lidí by však nevadilo připravit o peníze nejen stát či distributora filmů, ale i cizího člověka, jehož peněženku by našli na ulici. Peníze by si bez výčitek nechalo 21 procent lidí.

Za největší prohřešek proti morálce považují Češi řízení pod vlivem alkoholu. Za nepřijatelné ho označilo 83 procent dotázaných. Skupina odsuzující alkohol za volantem tak ale jen mírně převyšuje podíl Čechů, kterým vadí příjemci dávek. I navzdory tomu, že jeden opilý řidič může zavinit smrt několika lidí. Naopak nejpřijatelnějším je z chování, která by mohla někomu vadit, líbání na veřejnosti. Značně by pohoršilo pouze 14 procent lidí, kdežto pro 73 procent je naprosto či většinou přijatelné.

Průzkum provádělo CVVM v období od 2. do 9. března. Zúčastnilo se ho 1 045 obyvatel České republiky starších 15 let.

Zajímá vás jak poznat nevěru u muže?

Máte milenku? Dle nového občanského zákoníku o tom musíte říct manželce!Že by nastal soumrak nevěry v Česku? Asi těžko, ale patrně k takovému pokusu má přispět další bod nového občanského zákoníku, který praví, že v manželství mají právo partneři vědět o všech úmyslech toho druhého!

Že by nastal soumrak nevěry v Česku? Asi těžko, ale patrně k takovému pokusu má přispět další bod nového občanského zákoníku, který praví, že v manželství mají právo partneři vědět o všech úmyslech toho druhého!

Litera nového zákona je neúprosná. Od 1. ledna je ustanovena povinnost mezi manžely, informovat se o všech úmyslech, které by mohly ovlivnit chod manželství.

V praxi to tak může vyústit v paradoxní případy, kdy například manželka přijde svému muži na nevěru a bude požadovat od manžela přiznání, respektive chtít znát jeho další jednání. Když ji odpověď neposkytne, bude se moci obrátit na soud, popřípadě celou záležitostí argumentovat v případném rozvodovém řízení. Zda je ale toto právo vynutitelné ukáže až praxe, respektive první soudní precedentní rozhodnutí ve zmíněné otázce.

„Výklad tohoto bodu není tak jednoznačný. Navíc si v praxi nastalou situaci absolutně neumím představit,“ řekl Blesku.cz právník Ondřej Kotlár.

Nutno podotknout že zmíněný bod občanského zákoníku se vztahuje na oboje pohlaví a avizovanou „informační povinnost“ upřesňuje zrovna tak manželkám.

Na našem webu najdete zaručené tipy jak odhalit nevěru.

Podívejte se na našem partnerském portálu na nejlepší tipy jak poznat nevěru

Nejdůležitější informace z článku

Průzkum o morálních hodnotách Čechů: 77 % Čechů považuje život ze státní podpory bez práce za naprosto nepřijatelný
Postoje k nelegálním aktivitám: 38 % lidí považuje nelegální stahování hudby či filmů z internetu za morálně přijatelné
Největší prohřešek podle Čechů: 83 % dotázaných označilo řízení pod vlivem alkoholu za nepřijatelné
Nový bod v občanském zákoníku: Od 1. ledna mají partneři v manželství povinnost informovat se o všech úmyslech, které by mohly ovlivnit chod manželství