Česko-německé partnerství za covidu nefungovalo. A pendleři to odnesli nejvíc

Přinášíme vám další článek, týkající se nevěry.

Česko-německé partnerství za covidu nefungovalo. A pendleři to odnesli nejvíc Pojďme si to říci hned na začátek. Tak tohle se nám, milí Češi a Němci, opravdu nepovedlo. Česko-německé vztahy, po tři desítky let budované několika generacemi politiků, diplomatů a historiků, ale i velkými skupinami mladých nadšenců, jsou po roce koronaviru v troskách.

Hranice jsme si mezi sebou zavírali častěji a déle, než bylo zdrávo. Pomoc jsme si nabízeli jen neochotně a okrajově. A dívali jsme se na sebe spíše jako na hrozbu než jako na partnery.

Nejtvrději dopadla covidová pandemie na skupinu lidí, která se stávala živým předivem nově navazovaných vztahů. Tedy na přeshraniční pracovníky, chcete-li pendlery.

Seznam toho, co si tito lidé museli za rok vytrpět, jen aby mohli nadále vykonávat svoji práci, je dlouhý a smutný. Přitom to byli právě oni, kdo se stal živou vodou pro zdevastované české pohraničí a především v bývalém východním Německu pro vylidňující se pohraničí německé.

Když jsem nedávno dělal rozhovor s předsedkyní asociace pendlerů Zuzanou Vintrovou, tak jsem se po pár desítkách minut nemohl nezeptat, jestli po tom roce to velká část pendlerů prostě nezabalí. Zvláště když se na ně obě strany, česká i německá, v různých obdobích roku s covidem dívaly neprávem jako na přenašeče nákazy.

Mnozí to možná zabalit chtějí, ale nemohou. A to proto, že plat za stejnou práci je i ve východní části Německu stále mnohem vyšší než v České republice. Nehledě na to, že české pohraničí patří k nejméně prosperujícím oblastem Česka, kde se dobrá a slušně placená práce hledá opravdu těžko.

Proto ani efekt v podobě stovky tisíc Čechů a Češek, kteří by místo dojíždění za hranici s Německem dělali svoji práci tady v Česku, se bohužel asi nedostaví.

Zbude je naštvanost, pocit odcizení a postavení lidí druhé kategorie, kterými se za koronavirových opatření mnozí Češi v Německu často cítili. Na druhé české straně hranic pak bez návštěvníků z Německa krachuje v pohraničí to málo, co se tu stačilo za těch několik desítek let otevřené hranice rozvinout.

Přes strategické partnerství mezi našimi státy, přes to, že Angela Merkelová a Andrej Babiš si mohou zavolat a občas to udělali, přes fakt, že jak Česko v Berlíně, tak Německo v Praze mají skvělé diplomaty, přes funkční Česko-německý fond budoucnosti a Česko-německé diskusní fórum a mnoho dalšího – máme prostě nejen na hranici problém.

Z covidové krize vychází česko-německé partnerství notně pošramocené. A bude třeba notné léčby, aby se vrátilo aspoň do přijatelného stavu.

Autor je komentátor Deníku

Zajímá vás jak odhalit nevěru? Pak čtěte náš web.

Washington je městem nevěry, tvrdí internetová seznamka
Washington není jen hlavním městem Spojených států, ale údajně také metropolí nevěry. Uvádí to alespoň internetová firma, která prostřednictvím placené služby na webu nabízí seznámení.

Společnost provozující webovou stánku Ashley Madison nabízí kontakt mezi lidmi podle různých kritérií – věku, preferencí, nebo třeba místa bydliště.

Neliší se tak od podobných i neplacených služeb. Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech Víta Pohanky je ale výhodnější v tom, že zajišťuje větší soukromí.

Navíc za ni lidé platí, a tudíž to prý myslí vážně. V USA má seznamka Ashley Madison asi 10 až 13 milionů registrovaných uživatelů.

Podle společnosti, která ji provozuje, je Washington metropolí nevěrníků proto, že v přepočtu na obyvatele má jen v tomto městě seznamka nejvíce registrací v poměru k celým Spojeným státům.

Nevěrných může být podle Pohanky ve Washingtonu nejvíce například i proto, že zde pracuje hodně lidí, kteří sem přijíždějí na pracovní týden a potom se vracejí domů. Cestování a pobyt mimo domov tak může k nevěře svádět.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak nejlépe odhalit nevěru.

Chcete si přečíst recenze na fotopast? Podívejte se do sekce recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Česko-německé partnerství po COVID-19 Washington – město nevěry
Pandemie ovlivnila česko-německé vztahy, hranice byly zavřeny, pomoci bylo málo Washington označován jako metropole nevěry
Pendleři byli zasaženi nejvíce, jejich situace je dlouhá a smutná Seznamka Ashley Madison nabízí služby pro seznámení s větším soukromím
Pendleři neopouštějí práci kvůli vyšším platům v Německu V Washingtonu je nejvíce registrací v seznamce Ashley Madison