Nevěra v manželství

Tento článek budeme postupně rozšiřovat. Aktuálně je věnován tomu, jak nevěra v manželství nejčastěji vzniká.

Manželství je specifický lidský svazek, který by měl být doživotní. Jak ale víme, málokdy tomu tak bývá. A nevěra se tudíž nevyhýbá ani manželství.

Je pravdou, že institut manželství dává vztahu mnohem větší váhu, proto jsou partneři i většinou zdrženlivější, co se týče krátkých a nezávazných známostí (u některých je to ale přesně naopak). Nevěra v manželství, zvláště ta dlouhodobá, obvykle vzniká kvůli delší nespokojenosti ve vlastním vztahu.

Jelikož si manželství ceníme, nebudeme v tomto článku rozebírat ani tak to, jak nevěru poznat, ale spíše to, co ji způsobuje. O co konkrétně se může jednat?

Nedostatečná komunikace

Ne nadarmo se říká, že manželé by spolu měli především rozmlouvat. Něco tak běžného jako společné trávení času a vzájemná komunikace se může zdát jako samozřejmost, jíž nemusíme věnovat pozornost, ale skutečnost je přesně opačná. Kde spolu lidé nehovoří, tam spolu pak nedělají ani jiné věci.

Naslouchejte svému protějšku a dávejte mu najevo, že vás jeho názor zajímá.

Přílišné prosazování vlastních názorů a zájmů

Na nevhodnou vzájemnou komunikaci navazuje tento bod. Pokud příliš lpíte na vlastních zájmech a názorech, a nutíte je svému protějšku, ten může jako únik z manželství skončit v náručí někoho, kdo ho bude chápat.

Vztah (a to zvláště manželství) je o vzájemném respektu včetně respektování názorů, životních postojů a koníčků druhého člověka.

Přílišná žárlivost

Opět navazujeme na předchozí bod. Lidé, kteří příliš vnucují vlastní názory druhému člověku, jsou také většinou vnitřně nejistí. A s vnitřní nejistotou přichází nadměrná žárlivost a potřeba mít neustálý přehled o pohybech a činnostech partnera.

Nadměrná žárlivost může váš protějšek dostat do situace, kdy vás paradoxně podvede, protože i kdyby to neudělal, stejně ho z toho budete obviňovat.

Přílišné přizpůsobování se

Máte strach, že o partnera/partnerku přijdete, a proto je mu/jí maximálně přizpůsobujete, měníte své zvyky, omezujete kontakty s přáteli apod.? Máme pro vás smutnou zprávu. Přílišné přizpůsobování se může vést k tomu, že vás protějšek podvede.

Pokud ve vás váš protějšek nebude vidět stálou výzvu, ale jen někoho, kdo se mu vždy přizpůsobí a podlehne, ztratíte pro něj kouzlo. A bude ho hledat jinde.

Nespokojenost v oblasti sexu

Sex je samozřejmě nesmírně důležitou součástí vztahu. Pokud je váš manžel/manželka dlouhodobě nespokojený(á) a nedokážete mu/jí poskytnout, po čem touží, pravděpodobně bude otevřen možnosti hledat to jinde.

Mnoho manželství skončí nevěrou proto, že spolu partneři nekomunikují o sexu. Jeden z nich má často potřebu něčeho, o čem tomu druhému ani neřekne. Komunikujte se svým protějškem.

Nejdůležitější informace z článku

Příčina nevěry Možné důsledky
Nedostatečná komunikace Partneři nedělají spolu věci, nespokojenost ve vztahu
Přílišné prosazování vlastních názorů a zájmů Únik z manželství k někomu, kdo partnera/chápe
Přílišná žárlivost Partner může být paradoxně podveden, nedostatek důvěry
Přílišné přizpůsobování se Ztráta kouzla pro partnera, hledání potěšení jinde
Nespokojenost v oblasti sexu Nedostatek komunikace o sexu, hledání uspokojení mimo vztah

Napsat komentář